Aktualności Aktualności

Powrót

IV Edycja Rajdu Rowerowego "Na szagę przez Puszczę" za nami!

IV Edycja Rajdu Rowerowego "Na szagę przez Puszczę" za nami!

W ciągu dwóch dni wspólnie przejechaliśmy około 120 km na szagę przez lasy Puszczy Noteckiej. W pierwszy wrześniowy weekend, 03 oraz 04 września 2022 r. kilkudziesięciu śmiałków z różnych zakątków Polski wzięło udział w IV Rajdzie Rowerowym „NA SZAGĘ PRZEZ PUSZCZĘ”. Wydarzenie, każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem.

Bazą tegorocznej edycji rajdu był Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy w Marylinie – niezwykle urokliwe miejsce z niepowtarzalnym klimatem. Trasa rajdu wiodła po niemal bezludnych leśnych ostępach przez nadleśnictwa: Sieraków, Międzychód, Karwin, Oborniki, Krucz, Potrzebowice oraz Wronki - nadleśnictwa wchodzące w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Notecka. Uczestnicy na dwóch kółkach podążali śladami dawnych linii kolejowych, traktów czy śródleśnych osad, po których dzisiaj pozostały już tylko nazwy.


Na trasie rajdu, znajdowały się punkty odpoczynku, które pozwoliły na regenerację sił, zaopatrzone w napoje, owoce oraz zdrowe przekąski.
Wyjątkowa atrakcja czekała na uczestników rajdu na jednym z przystanków.
Nadleśnictwo Potrzebowice zorganizowało pokaz samolotu gaśniczego, Dromadera stacjonującego w Leśnej Podbazie Lotniczej w Herburtowie, polegający na zrzucie wody. Ciekawostką jest to, że Dromader jednorazowo zrzuca w precyzyjnie wyznaczonym miejscu, 2 tony wody w postaci deszczu lub w formie bomby wodnej – pomagając tym samym w akcji gaszenia pożaru lasu.

W rajdzie rowerowym wzięło udział 60 osób. Po pojawieniu się ostatniego uczestnika na mecie odbyło się wspólne zakończenie tego wydarzenia.

Sprawne przeprowadzenie rajdu było możliwe dzięki pracownikom Nadleśnictw wchodzących w skład LKP Puszcza Notecka. Nad bezpieczeństwem uczestników z kolei czuwała pomoc medyczna z OSP Wieleń. Podczas rajdu rowerowego (oprócz rowerzysty) najważniejszy jest sprzęt, dlatego o rowery zadbał Szczepan Bike GIANT Gorzów.

fot. Łukasz Sitarz

Świetna atmosfera i dobry humor pomimo zmęczenia towarzyszył uczestnikom rajdu (prawie) na każdym odcinku trasy. Prawie dlatego, że trasa była dosyć wymagająca. Podczas tej edycji rajdu Puszcza Notecka pokazała swoje prawdziwe oblicze. Brak deszczu oraz co za tym idzie, długotrwała susza panująca w przyrodzie ma również negatywny wpływ na drogi leśne o luźniej nawierzchni. Jednak uczestnicy rajdu, dzielnie pokonali trasę w wyjątkowo trudnym terenie z naturalną przeszkodą w postaci piasku i kurzu. Jednak uśmiech na twarzach uczestników wracał  od razu po pokonaniu naturalnych przeszkód. Pogoda w dniu rajdu tradycyjnie dopisała, było słonecznie, a zapach wczesnej jesieni unosił się w powietrzu.

Organizatorami rajdu rowerowego „Na szagę przez Puszczę” były nadleśnictwa wchodzące w skład LKP Puszcza Notecka.

Partnerami wydarzenia byli: Związek Leśników Polskich oraz Szczepan Bike GIANT GORZÓW.

Impreza miała na celu promocję turystyki rowerowej, jako atrakcyjna forma rekreacji i aktywnego wypoczynku oraz popularyzację wykorzystania terenów Lasów Państwowych, jako miejsce dla aktywnych form odpoczynku i spędzania wolnego czasu.

fot. Łukasz Sitarz


Nadleśnictwa i inne

 

 

Polecamy Polecamy