Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zapraszamy

Jeżeli szukasz odpowiedniego miejsca do aktywnego wypoczynku z dala od miejskiego zgiełku, dobrze trafiłeś!

Puszcza Notecka jest drugim pod względem wielkości komleksem leśnym w Polsce, jest też jednym z najrzadziej zamieszkałych obszarów naszego kraju.

Nadleśnictwo Potrzebowice położone jest w samym sercu Puszczy Noteckiej.

Zapraszamy do lasu oraz do obiektów turystycznych zlokalizowanych na naszym terenie.

 

ARBORETUM LEŚNE

Arboretum zostało założone w 2005 roku. Wykonano wówczas zbiornik wodny, a wydobyta ziemia posłużyła na usypanie pagórka. Docelowo przewidziano, że na tym terenie będzie rosło około 150 odmian drzew i krzewów ozdobnych. Arboretum służy do zwiedzania oraz do przeprowadzania praktycznych lekcji botaniki. Ścieżki w arboretum są przystosowane do poruszania się wózkiem inwalidzkim. Obiekt jest ogólnie dostępny przez cały rok.

 

 

WIATA REKREACYJNO-WYPOCZYNKOWA

Tuż przy arboretum znajduje się wiata rekreacyjno-wypoczynkowa, z której również można korzystać przez cały rok. W wiacie znajdują się ławy i stoły (około 70 miejsc siedzących) oraz miejsce na ognisko.

Istnieją 3 warianty korzystania z obiektu:

  • nieodpłatny bez rezerwacji: w ramach swobodnego pobytu indywidualnego oraz grupowego, (wariant niedostępny w przypadku wcześniejszej rezerwacji obiektu).
  • nieodpłatny z rezerwacją: na wniosek placówki edukacyjnej - dotyczy dzieci i młodzieży (z publicznych, niekomercyjnych placówek edukacyjnych) przebywających w ramach wyjazdów szkolnych, przedszkolnych itp., podczas zajęć edukacyjnych.
  • odpłatny z rezerwacją: dla wszystkich imprez zorganizowanych na wniosek, z wcześniejszym uzgodnieniem terminu korzystania z wiaty pod nr tel. 67 256 25 26.

 

KAPLICZKA KARDYNAŁA WOJTYŁY NAD JEZIOREM W BIAŁEJ

Jadąc z Roska do Hamrzyska warto skręcić w prawo w (oznakowaną) drogę leśną prowadzącą do miejsca postoju pojazdów. Pozostawiając samochód w wyznaczonymmiejscu, udajemy się spacerem do Kapliczki Kardynała Karola Wojtyły, która znajduje się około 500 m od miejsca postoju pojazdów.
Jeden z ostatnich urlopów w lipcu i sierpniu w 1977 roku, rok przed wyborem na Stolicę Piotrową  kard. Karol Wojtyła spędził w lesie nad jeziorem Białym.
Kapliczka wraz z kamieniem poświęconym w 1983 roku, upamiętnia pobyt w tych stronach Jana Pawła II.

 

IZBA EDUKACJI LEŚNEJ

Tuż obok siedziby Nadleśnictwa Potrzebowice oraz w bliskim sąsiedztwie Arboretum Leśnego znajduje się Izba Edukacji Leśnej. Wewnątrz budynku stanowiącego niegdyś oficynę pałacu właścicieli okolicznych dóbr wieleńskich - Sapiehów z 1690 roku, przygotowano dla Państwa dioramy z ekspozycją rónych gatunków zwierząt oraz roślin. Odbywają się tutaj zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych, podczas których poruszane są tematy związane z lasem, przyrodą i ekologią.
W 1992 roku miały miejsce w Puszczy Notekiej dwa pożary, z których szczególnie ten drugi na długo zapisał się w pamięci leśników oraz okolicznej ludności (spłoneo wówczas około 6 tys. ha lasu). Izba Edukacji Leśnej jest doskonałym miejscem, aby poznać szczegóły tego wydarzenia.

 

MIEJSCA POSTOJU POJAZDÓW

Na terenie nadleśnictwa znajdują się 4 miejsca postoju pojazdów. Turyści mogą w bezpiecznym miejscu pozostawić swoje pojazdy a następnie udać się do otaczających lasów pieszo lub na rowerach. Każde miejsce postoju pojazdów wyposażone jest w małą infrastrukturę.

Przypominamy, że wybierając się do lasu należy pozostawić samochód w miejscu oznaczonym jako miejsce postoju pojazdów lub parking. Zasady udostępniania lasów są opisane w rozdziale 5. Ustawy o lasach. Ruch pojazdem silnikowym dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi. Oznacza to, że do lasu możemy wjechać drogą leśną tylko wtedy gdy, jest ona wyraźnie oznaczona drogowskazem dopuszczającym ruch
(np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy miejsca postoju pojazdów).

Życzymy przyjemnego spędzenia czasu w oraz dobrego wypoczynku.