Asset Publisher Asset Publisher

Uroczystości upamiętniające Św. Jana Pawła II

W 44. rocznicę wyboru Polaka na Papieża Jana Pawła II, 17 października 2021 roku, odbyły się uroczystości upamiętniające Św. Jana Pawła II.

Rozpoczęcie uroczystości miało miejsce w kościele filialnym pw. Matki Bożej Różańcowej w Białej, należącym do parafii w Rosku.

Podczas uroczystości odbyło się odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowego obelisku z okolicznościowymi tablicami upamiętniającymi pobyt Kardynała Karola Wojtyły w 1977 roku nad Jeziorem Białym w Białej.

Od strony Roska nad Jeziorem Białym również odsłonięto oraz poświęcono pamiątkowy kamień oraz tablice. Delegacja Nadleśnictwa Potrzebowice oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile złożyła wiązanki pod obeliskiem.

Jeden z kamieni posadowionych nad Jeziorem Białym w lesie od strony Roska, upamiętnia drugi pobyt Kardynała Karola Wojtyły w dniach: 1 – 7 sierpnia 1977 roku. Drugi kamień osadzony na terenie przykościelnym w Białej, upamiętnia pierwszy i drugi pobyt ówczesnego Kardynała z dalekiego Krakowa. Obok okolicznościowego obelisku przy kościele w Białej ustawiono piękną  gablotę, która ma na swoim froncie zamontowany obraz Ojca Świętego Jana Pawła II z programowym hasłem pontyfikatu Papieża Jana Pawła II: „Nie lękajcie się, nie lękajcie się, Otwórzcie drzwi Chrystusowi !”. Po otwarciu skrzydła gabloty ukazują się dwie historyczne i sentymentalne plansze, jedna z oryginalnym podpisem śp. Księdza Kanonika Edmunda Klemczaka, opisujące pobyt Kardynała Karola Wojtyły nad jeziorem w Białej.