Asset Publisher Asset Publisher

rozdaliśmy sadzonki w ramach akcji #sadziMY

30 września oraz 1 października 2021 r. przed budynkiem Nadleśnictwa Potrzebowice rozdaliśmy sadzonki drzew liściastych oraz iglastych.

Osoby, które przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji  #sadziMY, odebrały oraz posadziły swoją sadzonkę dęba, buka, brzozy, graba, lipy oraz świerka mają teraz możliwość obserwacji, jak z roku na rok drzewko będzie się rozwijać. Tegoroczna akcja #sadziMY w Nadleśnictwie Potrzebowice cieszyła się zainteresowaniem.

W tych dniach sadzonki były wydawane w siedzibach wszystkich 430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Rozdaliśmy łącznie aż milion sadzonek.

Naszą akcję oficjalnie została zainaugurowana przez Prezydenta Andrzeja Dudę i Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Duda.
1 października Para Prezydencka wzięła udział  w sadzeniu drzew w Nadleśnictwie Piotrków, wspólnie z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami i pracownikami Lasów Państwowych.
Na powierzchni ponad 3 ha w Lesie Wolborskim na obrzeżach Piotrkowa Trybunalskiego zasadzone zostały sosny, buki i jarzęby.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że sadząc lasy służymy aktywnie ochronie klimatu. – To metoda by chronić klimat w lepszy sposób, poprzez tworzenie zbiorników węgla, który magazynowany jest w drzewach. Doskonale wiemy, że walka z dwutlenkiem węgla jest podstawowym zadaniem służącym ochronie klimatu. Zysków z sadzenia lasu jest wiele. Tworzymy miejsce do wypoczynku, ale także ochronimy klimat i tworzymy surowiec drzewny oraz budujemy bogactwo naszego kraju - powiedział prezydent.

I dodał, że leśnicy nie tylko każdego roku sadzą miliony drzew, ale także produkują 800 mln sadzonek. - To, że regionalne dyrekcje i nadleśnictwa udostępnią milion sadzonek każdemu, kto będzie chciał posadzić drzewo, spowoduje, że będzie tych drzew coraz więcej - podkreślił podczas piątkowego sadzenia prezydent.

Lasy są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy wszyscy mogli z łatwością posadzić własne drzewo.