Asset Publisher Asset Publisher

Kwitną drzewa owocowe w lesie

W głębi naszych lasów można spotkać sady oraz pojedyncze, sędziwe drzewa owocowe. Najłatwiej je dostrzec wiosną, kiedy to na tle zielonych igieł sosny najczęściej białe kwiaty zwracają szczególną uwagę. Skąd się wzięły drzewa owocowe w środku lasu?

Jabłonie, wiśnie, śliwy czy brzoskwinie to zazwyczaj pozostałości po dawno zapomnianej osadzie leśnej lub nieistniejącej już wsi. Drzewa owocowe występujące w lasach są niezwykle cenne dla środowiska leśnego: umożliwiają znalezienie schronienia dla wielu organizmów, wzmacniają odporność lasu na szkodliwe czynniki – to tzw. domieszka biocenotyczna.
Drzewa owocowe są źródłem pokarmu dla owadów np. pszczół miodnych, pszczół samotnic i trzmieli, co za tym idzie – są roślinami miododajnymi. Owoce np. jabłka stanowią bazę żerową dla zwierzyny w okresie późnego lata i jesieni. Pod te jabłonie widoczne na zdjęciu poniżej wczesną jesienią systematycznie przychodzą jelenie i sarny.

 


Jednak rosnące drzewa owocowe w lesie nie zawsze wskazują na tereny dawniej zamieszkiwane przez człowieka. Leśnicy również sadzą drzewa owocowe w lesie. To jedno z wielu działań na rzecz ochrony przyrody podejmowanych przez leśników.

Oprócz jabłoni czy gruszy drzewami biocenotycznymi są również drzewa z widoczną miejscową próchnicą, drzewa dziuplaste, z gniazdem ptasim o średnicy ponad 25 cm, czy takie, na których występują rośliny, zwierzęta lub grzyby chronione.