Asset Publisher
Jesienni poszukiwacze
Późną jesienią leśnicy kontrolują liczebność zimujących w ściółce szkodników owadzich, zagrażających drzewostanom sosnowych.
Podczas kontroli, zwanej jesiennymi poszukiwaniami szkodników pierwotnych sosny, leśnicy prowadzą poszukiwania owadów żerujących na igłach, do których należą: strzygonia choinówka, poproch cetyniak, zawisak borowiec (zimują poczwarki), barczatka sosnówka (zimuje gąsienica) czy boreczniki (zimują larwy w kokonach).
Na wyznaczonych stałych 10 powierzchniach, pod wybranymi drzewami, układa się ramkę o wielkości 0,5 m2. Przeszukuje się ściółkę i glebę wewnątrz ramki oraz dodatkowo, na pięciu powierzchniach, kontroluje się pnie do wysokości 1,5 m, ponieważ w spękaniach kory często zimują boreczniki.Znalezione owady przekazuje się do zakładu ochrony lasu, gdzie oceniana jest ich żywotność.
Dzięki jesiennym poszukiwaniom możemy prognozować, jaka będzie liczebność owadów w następnym roku. Dzięki temu wiemy, czy las jest zagrożony i jakie środki zapobiegawcze ewentualnym masowym pojawom szkodników trzeba przedsięwziąć.