Asset Publisher Asset Publisher

ekoMajówka w Potrzebowicach za nami!

W niedzielę, 8 maja 2022 roku, arboretum przy Nadleśnictwie Potrzebowice tętniło życiem! Wszystko dzięki rodzinnemu piknikowi ekologicznemu „ekoMajówka w Potrzebowicach”, któremu towarzyszyła piękna pogoda, pozytywne emocje i dobra zabawa połączona z edukacją.

Piknik został zorganizowany przez Nadleśniczego Potrzebowice we współpracy z Gminą Drawsko oraz Gminą Wieleń.

Na wszystkich uczestników pikniku czekały ciekawe atrakcje w postaci warsztatów i konkursów z upominkami. Miłośnicy sportów również mieli możliwość aktywnego uczestnictwa w pikniku. W samo południe, na spacer po Puszczy Noteckiej, wyruszyła grupa Nordic Walking, a w trasę ruszyli rowerzyści biorący udział w rajdzie rowerowym. Nie zabrakło również animacji i zabaw dedykowanych dla najmłodszych.

Doskonałą zabawę zapewniła żywa maskotka - Pszczółka, która częstowała dzieci słodkościami oraz pozowała do zdjęć, co dało wiele uśmiechu i radości nie tylko dzieciom.

Na gości pikniku czekały ciekawe atrakcje: m.in. pokaz służb mundurowych – policyjnych i strażackich oraz pokaz samolotu gaśniczego, stacjonującego w Leśnej Podbazie Lotniczej w Herburtowie, polegający na zrzucie wody. Sami leśnicy natomiast opowiadali o swojej pracy przy stanowisku edukacyjnym, przedstawiali działalność Nadnoteckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego, przenieśli nas w niezwykle interesujący świat ptaków oraz przeprowadzili akcję wymiany plastikowych nakrętek za sadzonkę drzewka lub krzewu ozdobnego.

Na pikniku obecni byli również uczniowie oraz przedstawiciele Zespołu Szkół Leśnych w Goraju, którzy promowali zawód leśnika oraz oferowali wiele atrakcji na licznych stanowiskach.

Dzięki członkom Koła Pszczelarzy w Wieleniu goście ekoMajówki mieli okazję zgłębić tajniki życia niezwykłych owadów jakimi są pszczoły.

Niecodzienną atrakcją pikniku była obecność Grupy Rekonstrukcji Historycznej Panowie Bracia z Sierakowa oraz Grupy Wielkopolska Brać Sarmacka, która przygotowała dla nas scenkę z życia codziennego i obyczajów - rodem z XVII wieku,  pokaz strojów szlacheckich i XVII wiecznego uzbrojenia w formie pokazu szermierki szablą polską oraz prezentację pistoletów skałkowych i armaty, którymi kilku śmiałków mogło oddać strzał.

Na pikniku nie mogło zabraknąć ekologii! Moc atrakcji w tym zakresie, a nawet pokaz samochodu do wywozu odpadów komunalnych, zapewnił Altvater Piła – Spółka działająca pod marką Eneris Surowce.

Goście pikniku mieli również możliwość obejrzenia w jaki sposób pracuje Harvester – maszyna na co dzień pracująca w lesie.  

Partnerem naszego pikniku była firma z  branży drzewnej - ‘Ilpol’ z siedzibą w Wizanach. Przedmiotem jej działalności jest produkcja opakowań i standardowych elementów drewnianych oraz realizacja nietypowych zleceń wykonywanych w oparciu o indywidualne projekty klientów. Natomiast sponsorem, który przekazał upominki dla najbardziej aktywnych uczestników wydarzenia była firma Kettler Polska Sp. z o.o. specjalizująca się w rozwoju i produkcji dekoracji ogrodowych takich jak: poduszki, materace, worki do siedzenia i wiele innych.

II edycja pikniku „ekoMajówka w Potrzebowicach” była wydarzeniem o charakterze otwartym, mającym na celu rozpowszechnienie aktywnej formy spędzania czasu na świeżym powietrzu (tj. na terenach leśnych), promocję zdrowego trybu życia oraz edukację ekologiczną lokalnego społeczeństwa.

 

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom oraz Partnerom wydarzenia!