Asset Publisher Asset Publisher

Dwa miliony nowych drzew w Potrzebowicach!

Ostatni miesiąc był burzliwy nie tylko ze względu na aurę pogodową. W kalendarzu leśnika kwiecień oraz maj kojarzą się głównie z pracami odnowieniowymi.

Nie mniej jednak praca w tych miesiącach często przypomina kumulację żywiołów, jakie niesie za sobą burza. Leśnicy w tym czasie przemieszczają się w obrębie leśnictwa z prędkością huraganu zajmując się m.in. odbiórką i wywozem drewna, czyszczeniami, monitoringiem zagrożenia lasu owadami czy sporządzeniem szacunków brakarskich. Praca w tym okresie wymaga dużej elastyczności i umiejętnego podziału zadań między leśniczym i podleśniczym.

Pośpiechu wiosennym pracom leśników nadają odnowienia, czyli sadzenie młodego pokolenia drzew na miejsach, które wcześniej zajmował las. Odnowienia powinny zostać wykonane jak najszybciej, aby zdążyć przed suszą i wzmożoną wegetacją roślin. Tak oto zaczyna się coroczna przygoda z sadzeniem. Zanim pracownicy pochwycą kosztur lub szpadel, sadzonki są przywożone ze szkołek leśnych i dołowane. Zabezpieczony hydrożelem zostaje także ich system korzeniowy.

Przed sadzeniem na powierzchni miejscowy leśniczy udziela instruktażu dotyczącego właściwego sadzenia. Na podstawie wcześniej sporządzonych szkiców przekazuje również informacje na temat więźby i fragmentów, na których posadzimy wybrane gatunki domieszkowe. Dopilnować należy, aby przy sadzeniu nie popełniano błędów mogących wpłynąć na zahamowanie rozwoju sadzonek i ich uschnięcie.

W Nadleśnictwie Potrzebowice w 2018 roku do odnowienia mieliśmy blisko 215 ha powierzchni zrębowych. Materiał sadzeniowy przywoziliśmy ze szkółek leśnych Nadleśnictw: Krzyż, Wronki, Złotów, Podanin, Trzcianka oraz Krucz. Na obszarach przygotowanych do odnowienia w naszym nadleśnictwie wysadzilismy ponad 2 miliony 120 tysięcy drzew. Głównie była to sosna, wiodąca prym na terenie naszej puszczy, choć wprowadzono także domieszki brzozy, dębu, czy lipy.

W tym miejscu składamy podziękowania wszystkim osobom, które brały udział w pracach odnowieniowych i włożyły sporo trudu oraz wysiłku w tworzenie nowej generacji drzewostanów. Dzięki wspólnej pracy możemy być pewni zachowania trwałości otaczającego nas środowiska. Nasze piękne lasy jeszcze długo będą służyć nam i następnym pokoleniom. Do zobaczenia w przyszłym roku!