Asset Publisher Asset Publisher

Co huczy w lesie? WYDARZENIE ODWOŁANE

KOMUNIKAT

 

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną i zaleceniami służb sanitarnych, działając na podstawie
Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r.
w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów
w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. 2021 poz. 447)
informujemy, że wydarzenie „Co huczy w lesie”
w dniu 19 oraz 20 marca 2021 r. zostało odwołane.

 

________________________________________________________________________________

 

Już 19 oraz 20 marca od godz. 18:00 do 22:00 zapraszamy na dużą dawkę wiedzy i przygody - wykłady, nocne spacery, sałuchy sów oraz ognisko.

„Sowy od wieków fascynowały ludzi, wzbudzając zabobonny lęk, ale i ciekawość. Bywały obiektem prześladowań lub kultu. Do dzisiaj pozostają symbolem tajemniczości, skrytości… Niczym duchy prześlizgują się w powietrzu, najczęściej ledwie widoczne w poświacie księżyca.”

Paweł Oglęcki, Lasy Państwowe

 

Nadleśnictwo Potrzebowice zaprasza na Noc z sowami w ramach ogólnopolskiej akcji „Co w lesie huczy”.

19 oraz 20 marca wspólnie poznany świat sów, opowiemy Wam o poszczególnych gatunkach i biologii tych tajemniczych ptaków. Poznamy ciekawostki, fakty a także mity o sowach.

Co więcej, ruszymy w teren, gdzie spacerując i nasłuchując zbliżymy się do sów jeszcze bardziej. A wszystko to w samym środku Puszczy Noteckiej podczas jednej z marcowych nocy, kiedy większość sów jest najbardziej aktywna. Sowie pieśni miłosne najczęściej słychać po zmierzchu lub późnym wieczorem.

Program oraz szczegóły wydarzenia dostępne są na plakacie poniżej.

W czasie spotkania obowiązuje pełen reżim sanitarny (maseczki, dezynfekcja rąk oraz dystans).

Maksymalna ilość osób podczas jednego spotkania to 20 osób.

Koniec zimy to czas, kiedy w lesie do głosu dochodzą sowy. U większości z nich na przełomie lutego i marca trwa okres godowy. Samce głośno pohukując, nawołują samice na swoje terytorium.

Spośród 13 gatunków sów spotykanych w Polsce, ściśle związanych z lasami jest 7 - od największego puchacza po drobniutką, wielkości drozda, sóweczkę.

 

Ponadto zapraszamy na trzydniowe wydarzenia online (11 a 13 marca), na głównym profilu Lasów Państwowych na uczestników będzie czekało mnóstwo atrakcji. W programie zaplanowano m. in.:

  • Sowią lekcję online z edukatorami leśnymi, w której będziecie mogli wziąć udział w domu lub w klasie z uczniami;
  • Filmy pełne ciekawostek, faktów i mitów, po których już nikt nie będzie miał wątpliwości, czym jest wypluwka, do czego służy sowom szlara i co sprawia, że lot sów jest taki bezszelestny
  • Rozmowy z ekspertami, przyrodnikami, sowiarzami, czyli tymi, przed którymi sowy nie mają tajemnic;
  • Wizyta w ośrodku rehabilitacyjnym dla ptaków drapieżnych, gdzie porozmawiamy ze specjalistami o tym, jak wygląda opieka nad pacjentami;
  • Nocna wyprawa do lasu i słuchanie głosów sów. Sowie pieśni miłosne najczęściej słychać po zmierzchu lub późnym wieczorem, to właśnie wtedy warto wybrać się do lasu. Tak! Będzie można je usłyszeć na własne uszy!
  • W końcu razem z leśnikami, na żywo, będzie można obejrzeć moment zwrócenia naturze sów, które zostały wyleczone w ośrodku, a teraz mogą wrócić do lasu.