Asset Publisher
Chrońmy las przed pożarem!
13 marca br. rozpoczęliśmy akcję bezpośrednią w ochronie przeciwpożarowej lasu. Aż do października będziemy monitorować lasy, aby móc szybko i sprawnie reagować w przypadku pojawienia się ognia.
AKCJA BEZPOŚREDNIA
W czasie trwania akcji bezpośredniej monitorowanie obszarów leśnych odbywa się za pomocą systemu nadzoru wizyjnego, wraz z oprogramowaniem dla operatora. Akcja bezpośrednia to skoordynowane działania mające na celu skuteczne zabezpieczenie terenów leśnych przed ogniem – żywiołem stanowiącym olbrzymie zagrożenie dla środowiska. Obraz pochodzący z trzech kamer zlokalizowanych na wieżach w Marylcu, Potrzebowicach i Kwiejcach prezentowany jest w Punkcie Alarmowo-Dyspozycyjnym Nadleśnictwa Potrzebowice. Obserwatorzy, dyżurujący każdego dnia od godziny 9.00 do zachodu słońca, bez przerwy kontrolują, czy na przekazywanym obrazie nie widać dymu lub ognia. W przypadku powstania pożaru, PAD koordynuje akcję ratowniczo-gaśniczą.
Nasze nadleśnictwo wyposażone jest w dwa samochody patrolowo-gaśnicze TOYOTA HILUX oraz NISSAN PICKUP wraz z modułami gaśniczymi oraz dwie bazy sprzętu przeciwpożarowego. W dyspozycji pilskich nadleśnictw są również samoloty gaśnicze stacjonujące w Leśnych Bazach Lotniczych w Krępsku (Nadleśnictwo Zdrojowa Góra) oraz w Herburtowie (Nadleśnictwo Krzyż).
Nadleśnictwo posiada dokument o nazwie "Sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru w Nadleśnictwie Potrzebowice", który jest każdego roku aktualizowany i uzgadniany z właściwymi terytorialnie komendantami powiatowymi Państwowej Straży Pożarnej.
DUŻE ZAGROŻENIE POŻAREM
Nadleśnictwo Potrzebowice zakwalifikowane jest do I kategorii zagrożenia pożarowego. Ustalone są trzy kategorie zagrożenia pożarowego lasu, zwane "kategorią zagrożenia":
I - duże zagrożenie pożarowe,
II - średnie zagrożenie pożarowe,
III - małe zagrożenie pożarowe. Jest w związku z tym zobligowane m.in. do zapewnienia odpowiedniej ilości stanowisk czerpania wody w terenie. Promień sąsiedztwa punktów czerpania wody zaliczonych do I kategorii zagrożenia nie może przekraczać 3 km. Na terenach leśnych Nadleśnictwa Potrzebowice znajduje się 49 punktów czerpania wody. W celach zwiększenia bezpieczeństwa terenów leśnych roku 2016 Nadleśnictwo wybudowało 2 nowe zbiorniki.
W roku 2016 na terenach leśnych nadleśnictwa Potrzebowice miało miejsce 5 pożarów lasu o łącznej powierzchni 0,10 ha. Jednak warto pamiętać o pożarach Puszczy Noteckiej w latach ubiegłych:
- 2 czerwca 1992 roku godz. 12.20 do godz. 18.45 pożar wybuchł na ternie nadleśnictwa Wronki. Łączna powierzchnia spalona to około 575 ha, w tym na terenie nadleśnictwa Potrzebowice około 350 ha. Przyczyn pożaru nie ustalono.
- 10 sierpnia 1992 roku godz. 16.20 powierzchnia spalona około 6 tys ha. Pożar wybuchł wzdłuż linii kolejowej na odcinku Miały – Drawski Młyn i trwał około 8 godzin ugaszony został przez ulewny deszcz.
ZAPAMIĘTAJ!
- najbardziej powszechnymi przyczynami pożaru są: wiosenne wypalanie suchych traw na łąkach, nieużytkach, miedzach i rowach w pobliżu kompleksów leśnych, oraz nieostrożne zachowanie ludzi, zwłaszcza na szlakach i w miejscach atrakcyjnych turystycznie,
- na stronach internetowych nadleśnictwa w zakładce "telefony alarmowe" znajdują się numery do PAD,
- wypalanie traw jest nielegalne i grozi karą,
- nie wolno używać otwartego ognia w lesie. Istnieje możliwość rozpalenia ogniska w lesie jedynie w miejscach do tego przeznaczonych. Nielegalne używanie otwartego ognia w lesie i w jego sąsiedztwie grozi karami.