Asset Publisher Asset Publisher

Akcja #sprzątaMY w Nadleśnictwie Potrzebowice

W poniedziałek, 20 czerwca 2022 roku pracownicy Nadleśnictwa wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Wieleniu wzięli udział w akcji #sprzątaMY, zainaugurowanej przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę.

Zaśmiecanie lasów to stały problem z jakim borykają się leśnicy. Niestety mimo wielu apeli nadal znajdujemy w lesie dużo śmieci.
W ramach ogólnopolskiej akcji #sprzątaMY, tuż przed ostatnim dzwonkiem, wspólnie udało nam się poprawić estetykę naszego krajobrazu. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wieleniu wraz z opiekunami oraz leśnikami bardzo mocno zaangażowała się w sprzątanie okolicznych lasów. Pogoda nie była dla nas łaskawa, jednak w deszczu dielnie zbieraliśmy to co inni wyrzucili.

 

smieci-w-lesie-internet-2022.jpg

Sprzątanie lasów nawiązuje do międzynarodowej inicjatywy „Sprzątania świata", którą zapoczątkowano w Australii w 1989 r., a w Polsce odbywa się od 1994 r. Niestety, mimo wielu apeli, nagłaśniania problemu zaśmiecania, wywożenie wszelkich odpadów do lasów wciąż jest dużym problemem. Obok drobnych śmieci porzucanych podczas wycieczek do lasu, leśnicy znajdują dzikie wysypiska z odpadami budowlanymi, oponami czy sprzętem AGD.

Śmieci w lasach to problem nie tylko estetyczny. Odpady na terenach leśnych stanowią często pułapki dla drobnych zwierząt, szczególnie dla owadów. Wabią je resztki pokarmów i napoi. Lasy Państwowe wkładają ogromny wysiłek w usuwanie śmieci z lasów. Każdego roku ich uprzątnięcie kosztuje kilkanaście milionów złotych. W ostatnich latach na ten cel wydawane jest ok. 20 mln zł. Co roku z lasów wywozi się średnio 110 tys. m3 śmieci.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.