Asset Publisher Asset Publisher

Konferencja "30 lat od Wielkiego Pożaru" ZA NAMI!

9 czerwca 2022 roku w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek odbyła się Konferencja pt. „30 lat od Wielkiego Pożaru”, poświęcona 30-stej rocznicy pożarów Puszczy Noteckiej. Organizatorem tego wydarzenia była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile oraz Nadleśnictwo Potrzebowice. W konferencji wzięło udział około 150 osób.

 

W 1992 roku miały miejsce dwa bardzo groźne i tragiczne w skutkach pożary, które na stałe zapisały się w kartach historii Nadleśnictwa Potrzebowice. Pożar z 10 sierpnia 1992 roku uznawany jest jako jeden z największych pożarów lasu w historii powojennej Polski. W ciągu niespełna 8 godzin żywioł strawił blisko 6 tys. ha lasu, a także kilkadziesiąt zabudowań. W akcji gaśniczej wzięło udział 47 jednostek Straży Pożarnej oraz około 1000 osób. Nad żywiołem udało się zapanować tylko dzięki burzy, której towarzyszył ulweny deszcz. Bezpośrednią przyczyną pożaru była zawaria systemu hamulcowego jednego z wagonów pociągu osobowego.Uczestników konferencji "30 lat od Wielkiego Pożaru" przywitał dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile dr inż. Andrzej Brusiło. Wśród zaproszonych gości oraz prelegentów byli m.in. Jan Podmaski ówczesny dyrektor RDLP w Pile, prof. dr hab. Piotr Łakomy dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, prof. dr hab. Janusz Olejnik z Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej, Maciej Kubacki Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Czarnkowie, Jakub Namerła Zastępca Komendanta Powiatowej Policji w Czarnkowie, Władysław Kusiak członek Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Notecka”, a także Pani Elżbieta Rybarczyk Burmistrz Wielenia oraz Pan Bartosz Niezborała Wójt Gminy Drawsko. Uroczystość nie mogła odbyć się bez zaproszonych leśników zarówno z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, jak i przedstawicieli nadleśnictw wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Notecka”.

W trakcie trwania konferencji wygłoszonych zostało dziewięć referatów. W pierwszym bloku tematycznym Pan Jan Podmaski, którego obecność wyjątkowo cieszyła organizatorów oraz pozostałych uczestników konferencji w swoim wystąpieniu zwrócił szczególną uwagę na emocje, jakie towarzyszyły wydarzeniom z 1992 roku oraz odczytał apel, jaki wówczas wystosował do mieszkańców terenów dotkniętych pożarem Puszczy Noteckiej oraz do leśników. Pan Piotr Kępa Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Krucz, który podczas wielkich pożarów pełnił funkcję Zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Potrzebowice przypomniał wydarzenia z 1992 roku, zwracając uwagę na wyzwania dotyczące uprzątnięcia skutków pożarów, jakie wówczas stały przed pilskimi leśnikami.

W drugim bloku tematycznym swoje referaty wygłosili Pan Michał Mendyk pracownik Wydziału Gospodarki Drewnem RDLP w Pile „Surowiec drzewny - zmiany na rynku drzewnym w perspektywie Nadleśnictwa Potrzebowice”, Pan Aleksander Krakowiak pracownik Wydziału Gospodarki Leśnej RDLP w Pile „Zadania hodowlane na terenie pożarzyska kiedyś i dziś” oraz Pan Michał Nowak pracownik Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Pile „Ochrona przeciwpożarowa – czy wyciągnęliśmy wnioski?”.  Ta część konferencji została podsumowana przez Pana Łukasza Grupińskiego Nadleśniczego Nadleśnictwa Potrzebowice, który z dumą przedstawił efekty pracy, wykonanej na pożarzysku od pierwszych chwil po ugaszeniu ognia, by teren ten mógł być obecnie tętniącym życiem lasem. Gospodarz byłych już terenów pożarzyska skierował słowa uznania i podziękowania do wszystkich osób biorących udział w akcji gaśniczej, a także osobom uczestniczącym w dalszych postępowaniach związanych z uprzątnięciem oraz odnowieniem terenów pożarzyska.

W ostatnim bloku tematycznym głos zabrał prof. dr hab. Piotr Łakomy dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczeo w Poznaniu, przedstawiając tematykę badań naukowych prowadzonych na pożarzysku oraz podkreślając ich szczególną rolę w rozwoju polskiego leśnictwa. Z kolei problemy związane ze zmianami klimatu a przede wszystkim z pochłanianiem CO2 (dwutlenku węgla) przez drzewa rosnące w lasach zaprezentował dr hab. Janusz Olejnik z Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej. Ostatnim z prelegentów była Pani Elżbieta Rybarczyk przedstawiając temat „30 lat pożarów z perspektywy mieszkańców gminy Wieleń".
 

Transmisja dostępna jest na kanale You Tube pod linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=xSpOaOW0cos