Asset Publisher
Zauważyłeś pożar w lesie - alarmuj!
Pierwsze ciepłe, wiosenne dni to dla lasu czas dużego zagrożenia pożarowego. Pamiętajmy o tym, podczas spacerów i prac w przydomowych ogródkach.
Wysuszona ściółka i bezlistne drzewa powodują, że na przełomie zimy i wiosny bardzo często dochodzi do pożarów. Najczęstszą ich przyczyną jest wiosenne wypalanie traw. Pomimo prowadzonej od wielu lat akcji informacyjnej, wiele osób nadal błędnie uważa, że spalenie trawy użyźnia ziemię i powoduje bujniejszy rozwój zieleni. Pożary prowadzą jednak do nieodwracalnych zmian w przyrodzie - wyjałowienia ziemi, zniszczenia miejscowej flory i fauny. Zeszłoroczna roślinność pali się bardzo szybko a ogień łatwo się rozprzestrzenia, zagrażając lasom.
Nasze nadleśnictwo, ze względu na warunki przyrodnicze i klimatyczne, jest szczególnie mocno narażone na pojawienie się ognia. W ubiegłym roku w potrzebowickich lasach powstało 8 pożarów i spłonęło łącznie 1,04 ha lasu. Główną ich przyczyną była działalność człowieka, w tym niestety także celowe podpalenia.
Jak co roku, wraz z początkiem okresu zagrożenia pożarowego, w nadleśnictwie rozpoczęły się codzienne dyżury w Punkcie alarmowo - dyspozycyjnym (PAD). Dyżurujący w PAD obserwator monitoruje obraz lasu przesyłany z kamer umieszczonych na wieżach obserwacyjnych w Marylcu, Potrzebowicach i Kwiejcach. W razie potrzeby, korzystamy również z pomocy dostrzegalni sąsiednich nadleśnictw.