Asset Publisher Asset Publisher

WIOSENNE ODNOWIENIA LASU DOBIEGAJĄ KOŃCA

Wiosna to czas intensywnych działań w lesie. W tym okresie wykonuje się m.in. odnowienia lasu a także zalesienia.

Odnowienia to wprowadzenie kolejnego pokolenia lasu na miejsce drzewostanu wyciętego w toku normalnego użytkowania lub zniszczonego przez różnego rodzaju klęski. Ze względu na wkład pracy człowieka dzielimy je na odnowienia naturalne oraz sztuczne. Naturalne czyli powstałe samorzutnie, najczęściej z opadłych na glebę nasion, w powstaniu których człowiek uczestniczy w sposób bardzo ograniczony, na przykład poprzez odpowiednie przygotowanie gleby. Odnowienia sztuczne to te dokonane w głównej mierze przez człowieka. W tym przypadku człowiek nie tyko przygotowuje glebę ale również wysiewa nasiona lub wysadza sadzonki drzew.

Najpowszechniejszym sposobem odnowienia w Polsce jest odnowienie sztuczne poprzez sadzenie. Wykorzystywane sadzonki - tzw. materiał sadzeniowy, został wyhodowany na szkółce leśnej w odpowiednich dla danego gatunku warunkach.

 

W 2020 roku odnowienia w Nadleśnictwie Potrzebowice obejmują 161 ha to ponad 225 boisk do piłki nożnej!

45% areału obsadzona została przy użyciu sadzarek (70 ha), zaś pozostała  powierzchnia odnowiona została za pomocą szpadla lub specjalnego "kosturu". Wysadziliśmy blisko 1 300 000,00 sadzonek. Z uwagi na uwarunkowania siedliskowe naszego nadleśnictwa była to głównie sosna,  a gatunki liściaste – w przeważającej ilości  brzoza, stanowiły jedynie 11% ogólnej ilości sadzonek.

 

Tak! Zdecydowanie większą część lasów Nadleśnictwa Potrzebowice stanowią drzewostany sosnowe z domieszką brzozy.

Dlaczego? Zależy to od typu siedliskowego lasu. Typ siedliskowy lasu jest podstawową jednostką, którą kierują się leśnicy podczas doboru odpowiednich gatunków drzew do danego terenu. Łączy powierzchnie leśne o zbliżonych warunkach siedliskowych wynikających z wilgotności i żyzności gleb, podobieństwa cech klimatu a także ukształtowania terenu i jego budowy geologicznej.

Około 95% terenów leśnych należących do naszego nadleśnictwa stanowią siedliska borowe – ubogie, słabo uwilgotnione, dlatego w drzewostanach dominuje sosna z domieszką brzozy oraz jałowca, jarzębu i dębu bezszypułkowego w podszycie. Inne gatunki drzew, nie poradziłyby sobie w naszych warunkach, rosnąc bardzo powoli,  nie osiągając swoich przeciętnych rozmiarów. Byłyby podatne na atak szkodliwych owadów oraz czynników chorobotwórczych.