Asset Publisher Asset Publisher

VI EDYCJA RAJDU ROWEROWEGO „NA SZAGĘ PRZEZ PUSZCZĘ” ZA NAMI!

W ciągu dwóch dni wspólnie pokonaliśmy około 100 km na szagę przez lasy Puszczy Noteckiej. Podczas pierwszego wrześniowego weekendu, tj. 7 oraz 8 września 2024 r. kilkudziesięciu śmiałków z różnych zakątków Polski wzięło udział w VI Rajdzie Rowerowym „Na szagę przez Puszczę”. Wydarzenie, każdego roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

Od kilku ostatnich lat bazą naszego wydarzenia jest Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy w Marylinie – niezwykle urokliwe miejsce z niepowtarzalnym klimatem. Trasa rajdu wiodła po leśnych ostępach przez teren nadleśnictw: Wronki, Sieraków oraz Potrzebowice – nadleśnictwa wchodzące w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Notecka.

Na trasie rajdu, znajdowały się punkty odpoczynku, zaopatrzone w napoje, owoce oraz inne przekąski, które pozwoliły na regenerację sił. W sobotę, pierwszy przystanek został zlokalizowany na terenie Nadleśnictwa Wronki, tuż przy automatycznej stacji meteorologicznej w Mokrzu, która przesyła informacje o zagrożeniu przeciwpożarowym oraz przy punkcie czerpania wody, w którym dostępna jest woda w przypadku konieczności podjęcia akcji ugaszenia pożaru terenów leśnych. W celu skutecznego zabezpieczenia przed ogniem – żywiołem stanowiącym olbrzymie zagrożenie dla środowiska konieczne jest posiadanie dobrze rozwiniętego systemu pożarowego, jaki posiadają Lasy Państwowe. Zasady funkcjonowania tego systemu przedstawił Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Wronki Pan Roman Marcysiak, zwracając szczególną uwagę na rozwój ochrony przeciwpożarowej lasów w stosunku do tego czym dysponowaliśmy 30 lat temu, opowiadając jednocześnie historię Wielkiego Pożaru, jaki miał miejsce na terenie Puszczy Noteckiej w 1992 r. Dodatkową atrakcją był pokaz możliwości samochodu patrolowo-gaśniczego, jakim dysponuje każde nadleśnictwo, co było doskonałą okazją do schłodzenia organizmu. Dalszy etap trasy rajdu wymagał przeprawy promowej na rzece Warcie, co okazało się niecodziennym doświadczeniem. Natomiast podczas drugiego miejsca odpoczynku zwiedziliśmy Prywatne Muzeum Kolejnictwa w Chojnie – fantastyczny obiekt przepełniony historią kolei.

Główną atrakcją drugiego dnia rajdu była dostrzegalnia przeciwpożarowa „Zdroje” na tzw. „Francuskich Górach” na terenie Nadleśnictwa Sieraków. Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość wejścia na galerię widokową umiejscowioną na wysokości 26 m, z której rozpościera się panorama Puszczy Noteckiej, wykraczająca daleko poza teren samego Nadleśnictw Sieraków. Widok z dostrzegalni robi duże wrażenie z uwagi na wszechobecne bory sosnowe oraz zachowaną różnorodność klas wieku drzewostanów. Ponadto Nadleśnictwo Sieraków przygotowało dla nas galerię zdjęć opowiadającą historię gradacji strzygoni choinówki w Puszczy Noteckiej. Ostatni z przystanków tegorocznej edycji rajdu rowerowego został zlokalizowany przy Kamieniu Trzech Dyrektorów, na styku Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, Poznaniu i Szczecinie, usłany pięknym wrzosowiskiem.

Sprawne przeprowadzenie rajdu było możliwe dzięki pracownikom Nadleśnictw wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Notecka. Nad bezpieczeństwem uczestników z kolei czuwała pomoc medyczna z Ochotniczej Straży Pożeranej w Wieleniu. Podczas rajdu rowerowego (oprócz rowerzysty) najważniejszy jest sprzęt, dlatego o rowery zadbał Szczepan Bike GIANT Gorzów.
Świetna atmosfera i dobry humor pomimo zmęczenia towarzyszył uczestnikom rajdu na każdym odcinku trasy pomimo tego, że trasa tegorocznej edycji była dość wymagająca. Podczas tej edycji rajdu Puszcza Notecka pokazała swoje prawdziwe oblicze. Brak deszczu oraz co za tym idzie, długotrwała susza panująca w przyrodzie ma również negatywny wpływ na drogi leśne o luźnej nawierzchni. Jednak uczestnicy rajdu, dzielnie pokonali trasę w wyjątkowo trudnym terenie z naturalną przeszkodą w postaci piasku i kurzu. Pogoda tradycyjnie dopisała, było słonecznie, a zapach wczesnej jesieni unosił się w powietrzu.

Organizatorami rajdu rowerowego „Na szagę przez Puszczę” były nadleśnictwa wchodzące w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Notecka.
Partnerami wydarzenia byli: MKS Fortuna, Szczepan Bike GIANT GORZÓW oraz Mentor S.A. – broker ubezpieczeniowy.
Zakup upominków wchodzących w kład pakietu startowego został dofinansowany przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych. Wśród upominków znalazły się produkty marki „Dobre z lasu”.

Wydarzenie miało na celu promocję zrównoważonej gospodarki leśnej oraz popularyzację wykorzystania terenów Lasów Państwowych, jako miejsce dla aktywnych form odpoczynku i spędzania wolnego czasu.