Asset Publisher Asset Publisher

Rodzinne grzybobranie w Miałach

W dniu 27 września 2014, przy pięknej, słonecznej pogodzie odbyło się spotkanie pn. „Grzybobranie w Puszczy Noteckiej”.

Grzybobranie było drugim spotkaniem, pierwsze odbyło się w roku ubiegłym w Rzecinie na terenie Nadleśnictwa Wronki. Tym razem odbyło się w Miałach. Grzybobranie zorganizowały Nadleśnictwo Potrzebowice, Wronki i Krucz oraz MGOK Wieleń i sołectwo wsi Miały.

Kilka minut po dwunastej, Nadleśniczy Nadleśnictwa Potrzebowice, Jan Duda powitał uczestników i ogłosił otwarcie spotkania. Nadleśniczemu towarzyszyli Nadleśniczy z Nadleśnictwa Krucz – Stanisław Zalewski oraz Zastępca Nadleśniczego z Nadleśnictwa Wronki Jerzy Wojciechowski. Dalej spotkanie prowadzili Pani Iwona Wolska oraz Pan Adam Pikuła, którzy powitali zaproszonych gości oraz wszystkich zebranych. W związku z obchodami 90-lecia Lasów Państwowych wypuszczono 90 gołębi pocztowych, które po dwóch honorowych rundach nad miejscem spotkania odleciały w kierunku Miałów.

Po powitaniu miały miejsce liczne występy, pokazy oraz konkursy. Występowali m.in.: orkiestra dęta z Wielenia, zespół ludowy „Rożany" z Roska, Marta Fręś piosenkarka z Wielenia oraz zespół „Love Dance" młodych tancerek z Miałów. Nie zabrakło oczywiście „gwiazdy wieczoru", był to zespół disco polo „After Party". Występom artystów towarzyszyły liczne wystawy: przyrodniczo-edukacyjne zorganizowane przez Nadleśnictwa Potrzebowice, Krucz i Wronki, stoisko Nadleśnictwa Karwin wraz ze zbiorami Pana Rocha Kaczorowskiego, wystawa malarska i wikliniarska, zbiory z historii leśnej Marka Doczekalskiego z Miałów, kram z miodem, stoiska z witrażami artysty wieleńskiego i technika decoupage, dalej wyroby artystyczne i koronczarstwo. Stoiska zamykały wystawa firmy Stihl z Wronek oraz Silvapol z Poznania. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci: był m.in. dmuchany zamek, zjeżdżalnia oraz trampolina. Konkursy odbywały się w czasie trwania imprezy. Ogłoszono laureatów konkursów: plastycznego, w którym wzięły udział dzieci ze szkół działających na terenie nadleśnictw Potrzebowice, Krucz i Wronki, grzybobrania w dwóch kategoriach: na najcięższego grzyba– zwyciężył borowik szlachetny o wadze 0,775 kg, oraz na największą ilość gatunków jadalnych – zgromadzono 14 gatunków, „Biegu Grzybiarza" w trzech kategoriach: damska, męska oraz dla dzieci, konkurs przyrodniczy – eliminacje odbywały się w namiocie edukacyjno-przyrodniczym, a finał na scenie. W czasie spotkania wyeksponowano maszyny leśne: harvester, który ścinał drzewa i wyrabiał sortymenty drzewne, forwarder który dokonywał zrywki drewna z pozycji do drogi wywozowej oraz samochód wywozowy do drewna. Stowarzyszenie Klub Citroen Poznań zaprezentowało samochody tej marki, a Grupa Auto-Moto z Wronek motocykle. Nie obyło się bez akcentu edukacyjnego, referat nt. grzybów i ich bezpiecznego zbioru wygłosiła przedstawicielka Sanepid-u z Czarnkowa, a OSP z Wielenia zaprezentowała pokaz ratownictwa drogowego. Zamknięcie spotkania nastąpiło ok. godz. osiemnastej, a po spotkaniu odbyła się zabawa taneczna prowadzona przez zespół „Marcus". Pogodny, słoneczny dzień sprzyjał frekwencji spotkania, licznie przybyli mieszkańcy Miałów, Wielenia i okolic. Mile spędzili czas odwiedzając liczne wystawy, uczestnicząc w konkursach lub po prostu spotykając się z rodziną i przyjaciółmi.

tekst:
Piotr Kępa, Adam Pikuła