Lista aktualności Lista aktualności

wspólna akcja przeciwdziałająca bezprawnemu korzystaniu z lasu

W dniu 05.03 br. Straż leśna wraz z Państwową Strażą Łowiecką i Policją z Komisariatu w Wieleniu przeprowadziła wspólną akcję przeciwdziałającą bezprawnemu korzystaniu z lasu, kłusownictwu, szkodnictwu leśnemu na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Potrzebowice.

Marzec i kwiecień to czas, kiedy w lesie można spotkać poszukiwaczy „rogów”. Właśnie w tym czasie jelenie zaczynają zrzucać swoje poroże. W Puszczy Noteckiej trwa właśnie sezon dla poszukiwaczy. Pieszo, rowerem, czasem nawet zmotoryzowani, przemykają pomiędzy młodnikami tropiąc i goniąc jelenie-byki. Czasami nękają bardzo długo wytropioną chmarę zwierząt, strasząc je w nadziei, że uciekające w panice zwierzęta zgubią upragnione poroże. Przeszkadzają im w żerowaniu, odpoczynku
i powodują, że zestresowane ciągłą ucieczką zwierzęta niszczą uprawy i młodniki leśne, bo nie maja czasu i spokoju na urozmaicone menu.

Takie prześladowanie jeleni to  karygodne zjawisko i niezgodne z prawem.

Straż łowiecka oprócz działań akcyjnych skontrolowała książki pobytu myśliwych w łowisku oraz punkty skupu dziczyzny znajdujące się na naszym terenie.

Akcja ta na stałe wpisuje się w harmonogramu działań Straży leśnej i będzie kontynuowana w przyszłym roku.