Lista aktualności
WIOSENNE ODNOWIENIA LASU
Wraz z nadejściem wiosny Nadleśnictwo Potrzebowice przystąpiło do akcji sadzenia drzew. To czas intensywnych prac, które mają na celu wprowadzenie do drzewostanów nowego – młodego pokolenia drzew.
Odnowienie lasu jest to proces powstawania w sposób naturalny lub sztuczny młodego pokolenia drzew. Odnowienie lasu prowadzi się zawsze na powierzchniach leśnych, na których rósł kiedyś las. Z kolei zalesienia prowadzi się na powierzchniach nieleśnych np. nieużytkach porolnych.
Odnowienie naturalne, czyli to które powstało samorzutnie, najczęściej z opadłych na glebę nasion, w których człowiek powstaniu uczestniczy w sposób bardzo ograniczony, na przykład poprzez odpowiednie przygotowanie gleby.
Odnowienia sztuczne to te dokonane w głównej mierze przez człowieka. W tym przypadku człowiek nie tylko przygotowuje glebę, ale również wysadza sadzonki drzew. Do tego celu potrzebna jest ogromna ilość sadzonek.
W 2021 roku posadziliśmy 1 242 200 szt. sadzonek na powierzchni blisko155 ha.
Zanim jednak każdy leśniczy, czyli gospodarz lasu przystąpi do sadzenia, musi zaplanować jakie oraz w jakiej ilości gatunki drzew i krzewów posadzi. Decyzja co? jak? i ile? zależy przede wszystkim od siedliska i krainy przyrodniczej, w której teren się znajduje. Typ siedliskowy lasu łączy powierzchnie leśne o zbliżonych warunkach siedliskowych wynikających z wilgotności i żyzności gleb, podobieństwa cech klimatu, a także ukształtowania terenu i jego budowy geologicznej. Ponadto przy planowaniu leśniczy korzysta z mapy glebowo-siedliskowej, na której zaznaczone są mniej lub bardziej żyzne fragmenty siedliska. Ważne są także wnioski wyciągnięte z przyglądania się przyrodzie. Na podstawie obserwacji roślinności runa leśnego określany jest typ drzewostanu, który wskazuje jakie gatunki i ich ilości należy wprowadzić.
Około 95% terenów leśnych należących do naszego nadleśnictwa stanowią siedliska borowe – ubogie, słabo uwilgotnione, dlatego w drzewostanach dominuje sosna z domieszką brzozy oraz jałowca, jarzębu i dębu bezszypułkowego w podszycie. Inne gatunki drzew, nie poradziłyby sobie w naszych warunkach, rosnąc bardzo powoli i nie osiągając swoich przeciętnych rozmiarów. Byłyby również podatne na atak szkodliwych owadów oraz czynników chorobotwórczych.