Lista aktualności Lista aktualności

STOP NIEETYCZNYM ZBIERACZOM POROŻY

Wczesną wiosną, na przełomie lutego i marca spacerując po lesie przy odrobinie szczęścia, możemy znaleźć leśne skarby. Nie ma w tym nic złego, o ile poszukiwacze poroży nie naruszają obowiązujących w lasach zasad, a przede wszystkim nie płoszą zwierząt.

W dniach od 6 do 14 marca w Lasach Państwowych trwała ogólnopolska akcja Wieniec 2023 podczas której, Straż Leśna z Państwową Strażą Łowiecką oraz Policją prowadziła wspólne patrole. Celem tej akcji było przeciwdziałanie nadmiernej, często nie zgodnej z prawem, penetracji terenów leśnych w poszukiwaniu zrzutów poroży. 

Wspólny patrol na terenie Nadleśnictwa Potrzebowice odbył się 7 marca 2023 r.

„Wieniec” w słowniku łowieckim to poroże jelenia byka zaś zrzutami nazywamy poroże zrzucane co roku przez zwierzęta jeleniowate – jelenie, sarny i łosie. Gubione wiosną poroże to twardy twór kostny, który w czasie wzrostu pokrywa scypuł, stanowiący ochronną warstwę skórną pokrytą delikatną sierścią. Scypuł jest ścierany o pnie drzew, a taki świeżo „nałożony oręż” już po trzech miesiącach kostnieje. Jesienią, w okresie rykowiska, czyli podczas okresu godowego jeleni, poroże pełni rolę reprezentacyjną. Byki dumnie noszą na głowie potężne poroże, walcząc między sobą o względy łań. Po tym okresie „stary oręż” nie jest już potrzebny jeleniom i zostaje zrzucone późną zimą.

Pomimo tego, że w polskich lasach przybywa zwierzyny, to znalezienie poroża nie jest łatwe. Niektórzy, znajdując wieniec pozostawiają go w lesie, inni zabierają do domu do własnej kolekcji, jeszcze inni sprzedają.