Lista aktualności Lista aktualności

Słów kilka o zajączku wielkanocnym

Wielkimi krokami zbliżają się święta. Pozwolimy sobie krótko przedstawić, zarówno młodszym jak i starszym miłośnikom lasu, symbol Świąt Wielkanocnych. Być może podczas Waszych rodzinnych spacerów czyha gdzieś przyczajony w kotlince lub przy leśnym dukcie.

Jak rozpoznać zająca?

Zając szarak najaktywniejszy jest nocą, choć możemy go spotkać również w ciągu dnia. Spoczywa w kotlinkach – czyli wykopanych przez siebie zagłębieniach. Jest zwierzęciem roślinożernym, silnie przywiązanym do swojego terytorium. W wykrywaniu niebezpieczeństwa pomaga mu bardzo dobrze rozwinięty zmysł słuchu oraz wzroku - dający mu szerokie pole widzenia. Charakteryzuje się także długimi kończynami tylnymi – skokami, za pomocą których może poruszać się z dużą prędkością – nawet do 50 km/h. Średnia długość ciała dorosłego osobnika to 50-75 cm przy wadze 3-5 kg. Długość ich życia wynosi 12 lat, choć jest to rzadko spotykane.

Kiedy na świat przychodzą młode szaraki?

Okres godowy u zajęcy (tzw. parkoty) zaczynają się już w styczniu/lutym. Samica wydaje na świat młode 3-4 razy w roku po 1-6 sztuk (ciąża trwa 40-44 dni). Zajączki z pierwszego miotu nazywane są ,,marczakami’’ – od nazwy miesiąca w którym przychodzą na świat. Następne wykoty odbywają się najczęściej w okresach dwumiesięcznych. Młode po przyjściu na świat pokryte są turzycą i mają otwarte oczy - trzeszcze. Przez pierwsze dwa tygodnie życia karmione są mlekiem, następnie zaczynają odżywiać się pokarmem zielonym.

Czy łatwo spotkać zająca?

Niestety w Polsce populacja zająca stale spada. W dużej mierze wpływ na to miały mroźne zimy czy też nasilone opady wczesną wiosną i jesienią. Innymi istotnymi czynnikami warunkującymi ich spadek jest słaba odporność na choroby, duża liczba drapieżników, zwiększająca się mechanizacja rolnictwa oraz pogarszająca struktura krajobrazu – fragmentaryzacja terenów.

Jak się zachować, kiedy podczas spaceru zauważymy małego szaraka?

Korzystając z okazji chcielibyśmy zaapelować abyście w przypadku zauważenia młodego szaraka nie podnosili go z miejsca w którym spoczywa, tylko spokojnie oddalili się. Dzięki temu młode nie będzie narażone na stres. Gwarantujemy Wam, że matka z pewnością do niego wróci. Problemem jest także spacerowanie z psem bez smyczy; niestety taki młody zajączek, mimo znakomitego kamuflażu, pozostaje całkowicie bezbronny w konfrontacji z psem. Prosimy, abyście zwracali uwagę podczas wiosennych spacerów na takie szczegóły i szczerze wierzymy, że nasz pracowity szarak odwdzięczy Wam się już podczas najbliższych Świąt Wielkanocnych!