Lista aktualności Lista aktualności

Śladami strzygoni po Puszczy Noteckiej po raz czwarty

13.05.2023 r. na terenie Nadleśnictwa Potrzebowice został zorganizowany IV rajd pieszy z cyklu „Śladami strzygoni po Puszczy Noteckiej.

Nazwa nawiązuje do katastrofalnego żeru strzygoni choinówki – owada, który w latach 1922-23 zniszczył ok. 2/3 lasów Puszczy Noteckiej. Celem rajdu było zapoznanie uczestników z walorami historycznymi, przyrodniczymi i krajobrazowymi Puszczy Noteckiej; poznawanie gospodarki leśnej prowadzonej przez Lasy Państwowe na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Notecka”; zaakcentowanie wkładu Nadleśnictwa Potrzebowice w turystyczne zagospodarowanie i udostępnienie lasu oraz promowanie aktywnego spędzania czasu.

Dotychczas rajdy pod patronatem Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Notecka” miały miejsce na terenie nadleśnictw: Międzychód (2020), Sieraków i Wronki (2021) i Wronki (2022). W tym roku rajdowiczów gościło Nadleśnictwo Potrzebowice. 41 turystów, przy słonecznej pogodzie wędrowało 14-kilometrową trasą: Miały, Mężyk, Żelazko, Miały. Droga na początku przebiegała niebieskim szlakiem wzdłuż południowej strony rzeki Miały, obok jezior: Wielkiego, Małego i Księżego. Następnie drogą Miały-Mężyk, przy kamieniu upamiętniającym odnowienie lasu po pożarze z 1992 r. Przed miejscowością Mężyk trasa skręciła w kierunku na Wronki i doprowadziła do dawnej osady Żelazko. Tam, na styku trzech nadleśnictw: Potrzebowice, Wronki i Krucz, na niewielkiej polance Nadleśnictwo Potrzebowice przygotowało miejsce odpoczynku i posiłek.

Zakończenie rajdu, zaakcentowane przekazaniem leśnych pamiątek przez organizatorów miało miejsce przy stacji PKP w Miałach. Każdy z uczestników otrzymał też znaczek rajdowy. Należy wspomnieć, że w wędrówce przez lasy potrzebowickie towarzyszył zastępca nadleśniczego p. Krzysztof Antczak. Był też obecny nestor krajoznawstwa wielkopolskiego i znawca Puszczy Noteckiej – p. Paweł Anders oraz silna reprezentacja z Technikum Leśnego w Goraju, Koła PTTK z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wraz z prezesem kol. Jerzym Świgoniem, grupą leśników i miłośników wędrówek pieszych z najstarszym uczestnikiem – kol. Szymonem Godynickim.

W ocenie uczestników tegoroczny rajd był udany i przebiegał w dość żywym tempie, wyznaczonym rozkładem jazdy pociągów na stacji Miały. Przyszły rajd Śladami strzygoni po Puszczy Noteckiej zaplanowano na terenie Nadleśnictwa Oborniki pod hasłem „zdobywamy zamek w Stobnicy”.