Lista aktualności
SKĄD BIORĄ SIĘ SADZONKI DRZEW SADZONYCH W LESIE?
Wiosenne odnowienia lasu w Nadleśnictwie Potrzebowice zbliżają się ku końcowi. W tym roku posadziliśmy 1 242 200 szt. sadzonek. Skąd wzięliśmy taką ilość małych drzewek?
Szkółka leśna jest to wydzielona powierzchnia, na której produkuje się materiał sadzeniowy (siewki i sadzonki) drzew i krzewów leśnych, które następnie wysadzane są podczas odnowień oraz zalesień.
Wyróżniamy dwa typy szkółek leśnych – tradycyjne, (otwarte) produkujące sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym orasz szkółki kontenerowe. W szkółkach kontenerowych produkowane są sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym tzn. z bryłką ziemi. Takich szkółek w Polsce jest zaledwie kilka.
Śmiało można określić, że szkółka leśna jest miejscem, na którym drzewa rozpoczynają swoje życie.
Jakie prace wykonywane są na szkółce leśnej?
- uprawa gleby;
- wysiew nasion;
- pielęgnacja siewek i sadzonek np. deszczowanie, czyli nawadnianie sadzonek w czasie suszy, osłanianie oraz ocienianie siewek, usuwanie chwastów czy przerzedzanie siewów;
- szkółkowanie, czyli przesadzanie w celu poprawy rozwoju korzeni;
- podcinanie korzeni.
Wszystkie prace szkółkarskie muszą być wykonane z jak największą starannością. W dużym stopniu od nich zależy udatność zakładanych upraw leśnych, późniejszy rozwój drzewostanów, a nawet w efekcie końcowym jakość wyhodowanego surowca drzewnego.
W jaki sposób sadzonka ze szkółki leśnej trafia do lasu?
Już wczesną wiosną pracownicy szkółki leśnej przystępują do wyjmowania sadzonek z ziemi. Po wyjęciu z gleby, materiał sadzeniowy poddawany jest tzw. sortowaniu, czyli klasyfikacji jakościowej. Podczas tego etapu pracownicy sprawdzają, czy materiał sadzeniowy spełnia określone wymagania. W czasie sortowania kontroluje się m.in. czy sadzonki nie są uszkodzone, ich część nadziemna ma odpowiednią wysokość, a system i szyja korzeniowa mają odpowiednią długość i grubość. W związku z tym, że korzenie są bardzo wrażliwe na przesychanie, po wyjęciu sadzonek z gleby, obowiązkowo materiał sadzeniowy zabezpieczany jest w odpowiedni sposób oraz przygotowany do transportu.
Również po przewiezieniu i rozładunku sadzonek do miejsca, w którym zostanie posadzony las, sadzonki są starannie zadołowane i zabezpieczone przed mrozem, gryzoniami oraz promieniami słonecznymi. Często dół z sadzonkami okrywany jest gałęziami.