Lista aktualności Lista aktualności

NOWY POMNIK PRZYRODY – DAGLEZJA

W Leśnictwie Dziewanna został ustanowiony nowy Pomnik Przyrody. Jest nim okazała daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii).

Daglezja zielona ma ok. 120-140 lat, obwód pnia (na wysokości 1,3 m, czyli tzw. pierśnicy) wynosi 354 cm a zmierzona przez nas wysokość to 39 m. Zachwyca rozmiarem i wyjątkowym wyglądem.

Daglezja rośnie na terenie Zabytkowego Parku Pałacowego z XIX w. znajdującego się w Puszczy Noteckiej przy drodze wojewódzkiej nr 135 w Potrzebowicach. Miejsce to znajduje się w rejestrze zabytków nieruchomych woj. Wielkopolskie, nr rej.: A-533 z 14.02.1986 r. Zabytkowy Park powstał przy pałacu siedziby właścicieli okolicznych dóbr wieleńskich – Sapiehów około 1690 roku. W 2. połowie XIX w. część dóbr (m. in. pałac z parkiem) została wykupiona przez administrację pruską, a następnie przekazana w wieczystą dzierżawę rodowej Hohenzollern-Sigmarigen. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości przeniesiono do pałacu siedzibę ówczesnego nadleśnictwa. Daglezja zielona przyciąga swoją uwagę w parku – jest najwyższym drzewem w parku.

Park został objęty ochroną na mocy decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 24 lutego 1986 roku (znak spr. WKZ-5340/8/86) w sprawie wpisania dobra kultury do rejestru z.abytków ówczesnego województwa pilskiego nr rejestru A-533). W uzasadnieniu decyzji wymienia się potrzebę ochrony parku krajobrazowego, o dobrze zachowanym układzie i zróżnicowanym drzewostanie z egzemplarzami drzew o cechach pomnikowych.

Daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii) wyróżnia się wiekiem oraz osiągniętymi rozmiarami spośród drzew tego samego gatunku występującymi na obszarze gminy a także naszego regionu. Ochrona  Pomników Przyrody zwraca uwagę m.in. mieszkańców gminy na drzewa i ich znaczenie dla środowiska, stanowiąc ważny element edukacji społecznej.

W Nadleśnictwie Potrzebowice ochroną objętych jest 5 pomników przyrody stanowiących drzewa lub grupy drzew oraz 6 głazów narzutowych.

 

Co może być pomnikiem przyrody? Ile ich jest w Lasach Państwowych?
Jak samemu zgłosić pomnik przyrody?
O tym opowiada Michał Wojcieszkiewicz w kolejnym odcinku "Obliczy lasów".