Lista aktualności
Leśnicy są w pełnej gotowości!
Rozpoczęliśmy akcję bezpośrednią w ochronie przeciwpożarowej lasu.
Od roku na naszym terenie funkcjonuje Zintegrowany Punkt Alarmowo Dyspozycyjny Nadleśnictwa Potrzebowice oraz Nadleśnictwa Krucz w KPPSP w Czarnkowie. W punkcie tym prowadzona jest obserwacja terenów leśnych przy użyciu pięciu kamer wysokiej rozdzielczości (HD) zlokalizowanych na wieżach przeciwpożarowych na terenie obu nadleśnictw. Obraz z naszego terenu pochodzi z trzech kamer zlokalizowanych na wieżach w Marylcu, Potrzebowicach i Kwiejcach.
Podstawowym zadaniem Punktu Alarmowo Dyspozycyjnego jest szybkie wykrycie pożaru na monitorowanym terenie wraz ze wskazaniem lokalizacji i sposobu dojazdu do miejsca zadymienia, przyjmowanie wszystkich informacji o zdarzeniach a w rezultacie skierowanie sił i środków do miejsca wystąpienia pożaru oraz jego gaszenia.
Połączenie w jednym miejscu Punktów Alarmowo-Dyspozycyjnych Lasów Państwowych i Stanowisk Kierowania Państwowej Straży Pożarnej znacznie skraca czas przepływu informacji o zdarzeniach, co usprawnia działanie leśników i strażaków.
Nasze nadleśnictwo wyposażone jest w dwa samochody patrolowo-gaśnicze TOYOTA HILUX oraz NISSAN PICKUP wraz z modułami gaśniczymi oraz dwie bazy sprzętu przeciwpożarowego. W dyspozycji pilskich nadleśnictw są również samoloty gaśnicze stacjonujące w Leśnych Bazach Lotniczych w Krępsku (Nadleśnictwo Zdrojowa Góra) oraz w Herburtowie (Nadleśnictwo Krzyż).
ZAGROŻENIE POŻAROWE LASU
Ustalone są trzy kategorie zagrożenia pożarowego lasu, zwane "kategorią zagrożenia":
I - duże zagrożenie pożarowe,
II - średnie zagrożenie pożarowe,
III - małe zagrożenie pożarowe.
Nadleśnictwo Potrzebowice zakwalifikowane jest do I kategorii zagrożenia pożarowego.
Jakie czynniki wpływają na stopień zagrożenia pożarowego czyli zaistnienia takich warunków, przy których możliwe jest powstanie pożaru w środowisku leśnym?
- Warunki meteorologiczne, w tym przede wszystkim: temperatura powietrza, wilgotność względna powietrza, opad atmosferyczny oraz promieniowanie słoneczne;
- Wilgotność pokrywy gleby;
- Skład gatunkowy i wiek drzewostanu;
Na powyższe czynniki nie mamy wpływu jednak istniej jeszcze jeden najważniejszy czynnik jakim jest - możliwość pojawienia się bodźców energetycznych zdolnych do inicjacji pożaru (np. ognisko, niedopałek papierosa, nieugaszona zapałka).
Umyśle podpalenie, wiosenne wypalanie traw, nieostrożność ludzi to tylko niektóre przyczyny pojawienia się ognia w lesie - aż ok 90% pożarów powstaje z winy człowieka.
Dlatego apelujemy o rozwagę i ostrożne obchodzenie się z ogniem a najlepiej nie używanie ognia na terenach leśnych.
Co to są stopnie zagrożenia pożarowego ?
Na podstawie wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności powietrza oraz współczynnika opadowego leśnicy określają aktualny stopień zagrożenia pożarowego. W okresie akcji bezpośredniej pomiary dokonywane są codziennie i podawane do wiadomości Służb Leśnych a w okresie szczególnego zagrożenia pożarowego również do radia i telewizji. Wyróżnia się następujące stopnie zagrożenia pożarowego lasu:
- 0 brak zagrożenia,
- I zagrożenie małe,
- II zagrożenie duże,
- III zagrożenie katastrofalne
Aktualna prognoza zagrożenia pożarowego