Lista aktualności Lista aktualności

29 ROCZNICA POŻARU PUSZCZY NOTECKIEJ

- drugiego co do wielkości pożaru lasu w Polsce po II wojnie światowej.

W 1992 roku w okresie wielkiej suszy - temperatura dochodziła nawet do 40 ºC miały miejsce dwa pożary, które diametralnie odmieniły wygląd potrzebowickich lasów.

Pierwszy wybuch 2 czerwca na uroczysku żelazko. Spaleniu uległ drzewostan sosnowy w wieku 55 - 65 lat na powierzchni 573 ha, w tym 350 ha na terenie Nadleśnictwa Potrzebowice. Drugi pożar był prawdziwym kataklizmem.
Mieszkańcy wszystkich miejscowości w okolicy pamiętają to wydarzenie jako jedno z najstraszniejszych w życiu. 10 sierpnia około godziny 16:20 iskry zablokowanych hamulców jednego z wagonów pociągu jadącego z Miałów do Krzyża spowodowały powstanie ognisk wzdłuż torów. Warunki pogodowe były wręcz idealne dla powstania pożaru wilgotność ściółki 4% wilgotność powietrza poniżej 10% temperatura 38,4 ºC, silny wiatr. Pożar błyskawicznie się rozprzestrzeniał wchodząc w korony 50 – 65 letnich sosen.
O godz. 18:00 płonęło 500 ha, o godz. 19:00 już 1500 ha.
Wiatr przerzucał palące się wierzchołki drzew na odległość nawet 200 metrów. Powstała burza ogniowa niemożliwa do opanowania ani z lądu, ani z powietrza, gdyż zadymienie uniemożliwiało użycie samolotów.

W akcji gaśniczej i ratunkowej brali udział strażacy, leśnicy, wojsko i miejscowa ludność. Zaczęto ewakuować osady leśne i wsie.
Sytuacja była dramatyczna, ludzie modlili się i płakali licząc na cud.

I zdarzył się cud. 20 minut po północy przyszła potężna ulewa i u gasiła pożar, którego żadna inna siła by nie okiełznała.


POTEM NASTAŁ CZAS DRWALI I LEŚNIKÓW.

Zadziwili cały świat dokonując rzeczy wydawałoby się niemożliwej – w ciągu niespełna roku uprzątnęli ogromne pożarzysko, a przez 2 następne lata urządzili na nim nowy las. W sumie zasadzili 80 mln drzewek – po 2 na każdego Polaka.

 

Dzisiaj ten fragment Puszczy Noteckiej jest pięknym i zdrowym lasem.
Jest domem zwierząt leśnych i masowo wysypują się grzyby.


Z tej historii płynie optymistyczny wniosek:
Połącznie siły LUDZI i PRZYRODY potrafią odnieść wielkie ZWYCIĘSTWO w obliczu żywiołu.

 

 

Zapraszamy do wysłuchania audycji „Drzwi do lasu”
pn. Pożarzysko

 

https://radiopoznan.fm/audycja/drzwi-do-lasu/drzwi-do-lasu-odc-149-pozarzysko-15-12-2020