Lista aktualności Lista aktualności

#sadziMY

I Ty możesz posadzić swoje drzewko. 26 kwietnia sadzonkę dostaniesz od leśników.

Akcja #sadziMY jest stworzona po to, by każdy mógł się zaangażować w sadzenie drzew i zrobić coś dobrego dla Ziemi. Do tej akcji mogą się przyłączyć nawet ci, którzy nigdy nie posadzili jeszcze żadnego drzewa. Leśnicy wytłumaczą jak prawidłowo zasadzić drzewko i zadbać o nie, by dobrze się czuło i rosło swobodnie.
Wystarczy 26 kwietnia w godz. 9 - 18 (lub do wyczerpania zapasów) przyjść do nadleśnictwa, by bezpłatnie otrzymać drzewko i posadzić je na własnym gruncie. W tym dniu leśnicy w całym kraju oddają w ręce wszystkich chętnych 100 000 sadzonek.

Akcja w całej Polsce odbywa się dzięki inicjatywie Pana Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W lasach w całej Polsce trwa coroczne wielkie sadzenie lasu. W ramach akcji #1000drzewnaminutę leśnicy sadzą około 500 mln drzew rocznie. Czasem jednak z powodu klęsk żywiołowych las ulega zniszczeniu. Jednak to jeszcze bardziej mobilizuje nas do pracy, bo wiemy jak bardzo to jest potrzebne. Dzięki tej akcji każdy chętny może się przyłączyć do działań na rzecz klimatu i środowiska.

 

Drzewa mają duży wpływ na nasze życie. Dostarczają tlen, biorą udział w transpiracji i obiegu wody, dostarczają drewna, pochłaniają dwutlenek węgla – co wpływa na akumulację węgla i ograniczenie jego emisji do atmosfery, są barierą dla wiatru i mają duży wpływ na klimat. Dostarczają zwierzętom i ludziom pożywienie oraz materiał do budowy schronienia. Dodatkowo spacer wśród drzew sprawia, że można się wyciszyć, ukoić nerwy, a nawet doświadczyć głębszych przeżyć. Stosowanie sylwoterapii (dziedzina medycyny alternatywnej) pozwala na czerpanie energii poprzez przytulanie się do drzew.

 
Najbliższe nadleśnictwo znajdź na mapie: