Lista aktualności Lista aktualności

"NIEUSTAJĄCA WALKA ZE ŚMIECIAMI"

Radość z piękna otaczającej przyrody, odpoczynek, relaks te cele powinny towarzyszyć każdemu, kto chce się wybrać na spacer do lasu. Są jednak osoby, których głównym zamiarem jest wyrzucanie w lasach śmieci.

Pomimo licznej infrastruktury turystycznej oraz obowiązku nałożonego na nas przez tzw. ustawę śmieciową, leśnicy ciągle borykają się z problemem zaśmiecania lasu. Przykładem może być nielegalne wysypisko zlokalizowane w Leśnictwie Dziewanna. Znaleźć tam można prawie wszystko począwszy od gruzu, skończywszy na oponach. „Nadleśnictwo Potrzebowice z roku na rok wydaje coraz większą kwotę na walkę z zaśmiecaniem  terenów leśnych. W ubiegłym roku było to blisko 70 tys. złotych. Środki te mogły zostać przeznaczone na inne cele np. rozbudowę oferty edukacyjnej” mówi Łukasz Grupiński – Nadleśniczy Nadleśnictwa Potrzebowice.

Pamiętajmy, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami lasu. Jest on również środowiskiem życia wielu gatunków zwierząt i roślin. Wyrzucając śmieci do lasu łamiesz nie tylko prawo (art. 30.1. pkt 2 Ustawy o lasach), ale zaśmiecasz też ich dom.