Lista aktualności Lista aktualności

Co huczy w Potrzebowicach?

W czwartkowe popołudnie 14 marca 2024 r. w Nadleśnictwie Potrzebowice odbyła się kolejna edycja  spotkania z cyklu „Co w lesie huczy?”. Na spotkanie przybyło kilkanaście osób, głównie rodziców z dziećmi, którzy chcieli poznać bliżej świat sów.                                                                        
Spotkanie rozpoczęto prezentacją, w której przedstawiono gatunki sów występujących w Polsce,  ciekawostki o sowach i ich zwyczajach, a także bardzo interesujące informacje o znaczeniu  i  roli jaką odegrały te ptaki na przestrzeni wieków m.in. w kulturze słowiańskiej. Po prelekcji, oczekując aż na dworze się ściemni, dzieci wzięły udział w quizie utrwalającym wiedzę o sowach.                           
Po zajęciach kameralnych nadszedł czas na spotkanie z sowami w terenie.  W tym celu przeszliśmy całą grupą do arboretum, by tam w pobliżu starego parku, nasłuchiwać puszczyków. Tego wieczoru, jak się okazało sprzyjała nam nie tylko pogoda, ale i ogromne szczęście, ponieważ już idąc na miejsce widzieliśmy i słyszeliśmy jak odzywają się sowy. Puszczyki nie tylko pokazały się nam przelatując blisko nas, ale też bardzo intensywnie się nawoływały. Było słychać dwie pary ptaków, których pohukiwanie towarzyszyło nam nawet przy pieczeniu kiełbasek na ognisku. Spotkanie przebiegało w  bardzo miłej atmosferze. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.